Takip Et

RAMAZAN ’A ÖZEL: SICAKLARLA BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Paylaş
 

Kış mevsiminin kasvetli havası, kardı, soğuktu, bahar yağmuruydu derken, nihayet yaz geldi çattı. Mevsimlerin en sıcağı olan yazın en güzel ayı Haziran, bu sene mübarek Ramazan’ı evine misafir ediyor. Hal böyle olunca yurdun dört bir yanında artmaya başlayan sıcaklar ile birlikte, oruç tutmak ta bir hayli güç. Yaklaşık olarak on yedi – on sekiz saat süren oruç nedeniyle, insan vücudu açlık ve susuzlukla mücadele etmek zorunda. Vücudun çeşitli aktiviteler ve yaşamsal faaliyetler nedeni ile su kaybetmesi de dikkate alınması gereken bir durum. Biz de sizin için işin uzmanları ile görüşerek; artan sıcaklarla birlikte oruç tutarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrendik.

2 Bildiğimiz gibi oruç, bireyin kendi nefsini terbiye etme yöntemlerinden de biri sayılabilir. Bu açıdan bakıldığında Ramazan ayında yediklerimize ve içtiklerimize ayrı bir hassasiyet göstermemiz gerektiği açıktır. Özellikle yaz aylarına denk gelen Ramazan’larda gerek iftar sofralarımızda gerekse sahur menülerinde hafif yiyeceklere öncelik tanımamız yararımıza olacaktır. İftar sofralarının olmazsa olmazı çorba, geleneksel Osmanlı mutfağımız sayesinde dilediğimiz çeşitlilikte olabilir. Sonrasında kısa bir ara verilmeli ve de daha sıklıkla zeytinyağlı sebze yiyecekleri tercih edilmelidir. Tatlı olarak da hafif sütlü tatlılara yer verilebilir. Bu dönemde bol sıvı tüketmenin önemi yadsınamaz.

Yeme ve içme dışında bize, sıcaklarla başa çıkma hususunda yardımcı olacak bir diğer konu da tercih ettiğimiz giysilerdir. Özellikle tesettürlü hanımların zorlandığı yaz mevsiminde vücudu terletmeyen, esnek, açık renk tonlarında kıyafetlerin seçilmesi sizi bir nebze de olsa rahat ettirecektir. Gündelik kıyafetlerde bol keten pantolon ve üzerine birçok seçenekten birini kullanabileceğiniz bluzlar evinizde hem şık hem de rahat olmanızı sağlayacaktır. Acil dışarı çıkmanız gerektiğinde ise yine yazlık ketenden üretilmiş olan ince diz veya diz altı pardesüler, sokakta da aynı ergonomik yapıyı korumanıza yardımcı olur. Ünlü tesettür giyim markalarından Moda Nisa, tasarlamış olduğu feraceler ile her ölçüye sahip hanımların ihtiyaçlarına cevap vermeyi başarmıştır. Yine adı çok geçen markalardan biri olan Diesre; vücut hatlarını belli etmeyen cıvıl cıvıl renklerdeki feraceleri ile bayanların gözdesi olmayı başarmıştır.

Kıyafetlerin en büyük tamamlayıcısı olan eşarplarda ise 2015 yaz sezonunda pembe, lila, sarı, turkuaz ve yeşil renklerin öne çıktığı görülmektedir. Özellikle Ramazan ayının sıcak günlerinde sizi sıkmayacak, terletmeyecek ve saç derinizi havasız bırakmayacak saf ipek kumaştan yapılmış birbirinden güzel eşarplar ile; keyifli iftar davetlerinin gözde misafirlerinden olmanız muhtemeldir.

6 5 4 3 1

Bu yazı 1516 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR