Takip Et

İftarda Beslenmenin Püf Noktaları

İftarda Beslenmenin Püf Noktaları
Paylaş
 

İftarda Beslenmenin Püf Noktaları

On bir ayın sultanı geldi çattı. Ramazan ayı ile birlikte midemiz bir aylık bir dinlenme dönemine girer. Gereksizce doldurulan mide için aslında bir bakıma iyi bir durumdur. Ancak ramazanın uzun yaz günlerine gelmesi ve de vücudun susuz kalması kişilerin metabolizmasını etkilemektedir. Özellikle çalışan insanların bu yaz günlerinde zorlanması çok normaldir. Bu gibi ramazanın olumsuz yönlerinin önüne geçmek için beslenmemize dikkat etmemiz gerekir.

Ramazanda doğru beslenerek vücudu ihtiyacı olan besinlerden yana sıkıntıya düşürmemeliyiz. Yoksa bunun geri dönüşü olacaktır. Ufak tefek mide yanmaları yada kan şekeri düşmeleri gibi. İftarda ezanın okunması ile hızlı bir şekilde yemeğe başlamak yanlış bir davranıştır. Birden yüklendiğiniz mideniz iftardan sonra sizi rahatsız edecektir.

İftarda önce su ile oruç açılmalı ve yemeğe çorba ile başlamalısınız. Ayrıca yaz aylarında olduğumuz için ağır yemek yemekten kaçının ve sebze ağırlıklı beslenin. İftar masanızda muhakkak mevsim yeşilliklerinden oluşmuş bir salata olsun. Çorbanın ardından bir sebze yemeği tercih edebilirsiniz. İftarda ağır yemeklerden ve kızartmalardan ya da ağır tatlılardan kaçınmalısınız. Yaz aylarında olduğumuzdan ağır tatlılar yerine sütlü tatlılardan yana şansınızı deneyin. İftarın hemen ardından başka bir şeyler yemeyin ve ufak bir yürüyüş yapın. Yediklerinizi sindirmenize yardımcı olacak olan bu yürüyüş midenizi rahatlatacaktır. İftardan sonra sahura kadar vücut oruçlu iken susuz kalmasın diye bol bol su için. Ramazan yaz aylarına denk geldiği için terleme yoluyla da vücut su kaybedecektir. Sahur vakti gelince yediklerimizin protein ağırlıklı olmasına özen gösterir. Çünkü protein ağırlıklı besinler uzun süreli açlığa karşı bizi tok tutacaktır. Masanızda haşlanmış bir yumurta, süt ve peynir muhakkak olsun. Sahurda daha çok kahvaltı yapmaya dikkat edin. Ağır yemekler yenmesi hemen uykuya geçileceğinden kişileri zorlayabilir. Ama yemek yemeden doymuyorsanız tercihiniz zeytinyağlılar ve sebze yemekleri olmalıdır. Özellikle kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin ağır yemeklerden ve tatlılardan kaçınması gerekir.

Sahur sonrası hemen yatmayın. Masayı eşinizle beraber toplayın ve bu süreyi mümkün olduğunca uzatın. Ramazan boyunca çok yemek sizi tok tutmaz önemli olan ne yediğinizdir. Bu sebeple midenize çok yüklenip ona rahatsızlık vermeyin. Ayrıca kalp ve tansiyon hastaları yaz aylarında oruç tutmakta zorlanabilirler bu sebeple ramazandan önce muhakkak doktorlarına görünüp izin almalıdırlar. Aynı şekilde şeker hastaları gün içinde sık sık acıktıklarından oruç tutmaları önerilmez. Yine bu konuyu doktorunuza danışarak oruç tutunuz.

Bu yazı 1383 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR